Backup serwera przez FTP

wpis w: serwer | 0

Gdy przychodzi czas na zakup serwera VPS lub dedykowanego, którym musimy sami zarządzać, podstawową czynnością jest kopia zapasowa. Niektórzy usługodawcy dostarczają mechanizmy, które robią to za nas, ale one również zawodzą. Według pewnego powiedzenia informatycy dzielą się na tych, którzy robią kopie zapasowe i na tych co będą robić. Czym więcej kopi tym lepiej. Musimy je także sensownie i bezpiecznie składować. Dobrym rozwiązaniem jest posiadanie zewnętrznego serwera FTP, na który będziemy cyklicznie wysyłać zarchaizowane pliki z naszego serwera produkcyjnego.

Musimy sobie także uświadomić jakie dane powinniśmy archiwizować. Na pierwszy rzut oka na pewno pliki z katalogu www, bazy danych oraz skrzynki mailowe. Można by się także zastanowić nad logami, bo może nam to uratować nie raz skórę.

Zaprezentuje tutaj, bardzo prosty skrypt bash, który z kilku katalogów pobiera pliki do archiwizacji, tworzy na ich podstawie archiwum i wysyła na zdalny serwer FTP. A na końcu usuwa plik.

/var/fbackup/ – katalog który służy nam za miejsce tymczasowego składowania wykonanego backupu. Trzeba go utworzyć ręcznie.

/var/vmail/* – katalog w którym znajdują się skrzynki mailowe

/var/backup/* – katalog w którym znajdują się wcześniej spakowane pliki projektów oraz bazy. Często panele do zarządzania (np: ISPConfig, DirectAdmin, Cpanel) mają własne mechanizmy do tworzenia cyklicznych kopii baz i plików. Warto z nich korzystać. Nie musimy wtedy sami tworzyć tych kopi zapasowych.

Teraz wystarczy komendą crontab -e dodać wpis do crona, który codziennie o godzinie 2 w nocy będzie uruchamiał nasz skrypt:

Jedną a zarazem pierwszą rzeczą jaką powinniśmy się zaopatrzyć to serwer ftp. Ze swojej strony mogę polecić kilka usług (kolejność przypadkowa):

https://sixwishlist.com/storage/

https://www.box.com/cloud-storage/ftp-alternative

https://www.egnyte.com/corp/plans_pricing.html

https://www.dropbox.com

http://pl.mzone.uk/backup/pro

Zostaw Komentarz