Backup Rsync

wpis w: serwer | 0

Ostatnio opisałem jak zrobić backup FTP najważniejszych zasobów na zarządzanym przez nas serwerze www. Czasem jednak potrzebny jest backup całego serwera. Doskonale do tego nadaje się Rsync. Który umożliwia nam skopiowanie zawartości wybranych katalogów do wybranej ścieżki. Mamy do dyspozycji bogatą paletę opcji i konfiguracji. Nas najbardziej interesować będzie możliwość wykluczenia wybranych katalogów. Nie potrzebne nam są niektóre, takie jak: /dev, /tmp, /media, /run itp. W których przechowywane są procesy, zamontowane zasoby, pliki tymczasowe itd. Dlaczego ich nie chcemy? Po pierwsze, są mało interesujące, po drugie często dużo ważą, a po trzecie możemy zdestabilizować system podczas wykonywania kopii.

Jak już wcześniej wspomniałem doskonale do tego nadaje się rsync. Proponuję wam takie rozwiązanie:

Który wykonam nam kopie naszego skonfigurowanego serwera do katalogu /tmp/imagesystem, z którego możemy później wykonać archiwum.

Oczywiście rsync ma wiele innych opcji. Jest często wykorzystywany do synchronizacji zasobów w obrębie jednego lub kilku serwerów. My wykorzystujemy ułamek jego możliwości.

Proponuję po skonfigurowaniu środowiska, wykonać kopie naszej ciężkiej pracy. Nigdy nie wiadomo kiedy nam to się przyda. Zajmie to chwile ale może uratować nam życie i zaoszczędzić dużo czasu po awarii.

 

Życzę byście nigdy nie musieli odzyskiwać kopii z takiego archiwum.

Zostaw Komentarz